wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Blog2 » Rodzaje i metody ochrony Smartfona

Rodzaje i metody ochrony Smartfona

Data dodania: 14-09-2020
Smartfony stały się nieodzownym elementem naszego życia. Korzystamy z nich w domu, w pracy, w czasie podróży miejskim autobusem, a nawet na spacerze. Za ich pomocą kontaktujemy się ze znajomymi, szukamy interesujących nas informacji, opłacamy rachunki, robimy zdjęcia, a nawet dokonujemy zakupów. Częstotliwość korzystania z urządzeń jest duża, w związku z tym ryzyko ich uszkodzenia także jest duże. Dlatego ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie telefonu, aby zminimalizować ryzyko jego porysowania czy uszkodzenia.


Rodzaje i metody ochrony Smartfona
 

Czas czytania: 5 minut.
Słowa kluczowe: Smartfon, telefon komórkowy, ochrona telefonu, folia ochronna, szkło hartowane, etui ochronne.

 

Smartfony stały się nieodzownym elementem naszego życia. Korzystamy z nich w domu, w pracy, w czasie podróży miejskim autobusem, a nawet na spacerze. Za ich pomocą kontaktujemy się ze znajomymi, szukamy interesujących nas informacji, opłacamy rachunki, robimy zdjęcia, a nawet dokonujemy zakupów.
 

Najczęstsze usterki Smartfonów i ich przyczyny

 

Ze względu na stopień wykorzystywania smartfonów, każdemu z nas chociaż raz w życiu zdarzyło się upuścić telefon bądź położyć go w nieodpowiednim miejscu. Jeśli smartfon niefortunnie upadnie może popękać bądź uszczerbić się zamontowane na nim szkło ochronne, może dojść do uszkodzenia szybki z panelem dotykowym bądź wyświetlacza. Oprócz tego mogą pojawić się m.in. problemy z włączeniem urządzenia, działaniem gniazd (np. USB), działaniem mikrofonu lub głośnika, a nawet problemy z odczytem karty SIM lub karty pamięci. Jeśli położymy telefon w złym miejscu, wrzucimy go do torebki wraz z kluczami bądź innymi ostrymi rzeczami, to mogą powstać na jego ekranie bądź obudowanie zarysowania. W zależności od materiału wykonania obudowy rysy mogą być głębsze bądź mniejsze. Zdarzają się także sytuacje, że telefon zostaje zalany. Chwila nieuwagi może spowodować iż wyleje się na niego słodki napój, woda, wpadnie do kałuży czy wiaderka z wodą. Najprostszą ochroną telefonu komórkowego jest wyposażenie go w etui, szkło hartowane lub przynajmniej w folię ochronną. W zależności od zastosowanego środka ochrony smartfona ryzyko uszkodzenia mechanicznego może być mniejsze bądź większe.

alt
 Źródło: pexels

 

Folia ochronna zabezpiecza ekran przed porysowaniem

 

Dedykowana folia ochronna zabezpiecza ekran telefonu głównie przed jego porysowaniem. Folia to bardzo cienki, elastyczny i przezroczysty materiał, który w zależności od jego jakości, może wpływać (bądź nie) na czułość dotyku w telefonie.
 

Szkło hartowane skuteczniejsza ochrona ekranu od folii

 

Szkło hartowane jest skuteczniejszą formą ochrony frontu wyświetlacza niż folia ochronna, przede wszystkim ze względu na większą wytrzymałość. Prócz zabezpieczenia ekranu przed zarysowaniami, chroni go także przez uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo może pełnić funkcję zabezpieczającą przed pozostawieniem odcisków palców na ekranie, gromadzeniem się kurzu czy pyłu. Należy wybrać szkło hartowane dedykowane do konkretnego modelu smartfona, aby w jak największym stopniu chroniło ekran, a jednocześnie nie zmniejszało funkcjonalności czy estetyki urządzenia. Szkła ochronne na wyświetlacz lub na apara do różnych modeli znajdują się w asortymencie Techpolis.pl, kategoria szkła hartowane
 

alt
Źródło: pexels

 

Etui - design i skuteczna ochrona Smartfona

 

Najskuteczniejszą formą zabezpieczenia telefonu jest etui. Etui na telefon jest także jednym z najczęściej wybieranych i najbardziej różnorodnych akcesoriów GSM. Ten rodzaj ochrony telefonu często jest określany jako pokrowiec, futerał, obudowa, kabura oraz case. Case zabezpiecza smartfon przed zarysowaniami, zabrudzeniami, zawilgoceniem czy zniszczeniem. Etui oprócz zapewnienia ochrony urządzeniu, wpływa także na jego wygląd (tzw. design). W zależności od potrzeb i preferencji użytkownika względem wyglądu czy możliwości, na rynku GSM można znaleźć kilka rodzajów etui z podziałem na wzory, kolory, a nawet materiał, z którego zostało ono wykonane. Szeroki wybór etui do różnych modeli telefonów można znaleźć w asortymencie Telkom i na stronie sklepu internetowego,kategoria etui. Wyróżnia się trzy podstawowe typy etui:

  • back case - najpopularniejszy na rynku i wśród użytkowników, rodzaj etui na telefon. Chroni jedynie tył urządzenia. Na rynku można znaleźć tego typu etui pancerne, etui silikonowe, a nawet etui z uchwytem pierścieniowym;

  • etui książkowe (z klapką) - rodzaj pokrowca, który dla jednych jest miłym estetycznie dodatkiem który jednocześnie jest trwały i pasuje do wielu sytuacji. W przeciwieństwie do back case chroni zarówno tył, jak i przód (ekran) smartfona. Najczęściej wykonane jest ze skóry bądź tworzywa sztucznego. Często pełni także funkcję portfela, ze względu na możliwość przechowywania w nim kart bądź dokumentów;

  • bumper - tego typu produkty trudno nazwać etui albo pokrowcami. Bumpery  silikonowe case’y bez pleców – nakłada się je jedynie na ramkę smartfona. Bumpery wzmacniają konstrukcję telefonu, przez co zmniejszają skutki upadków.
     

    alt
    Źródło: pexels


Podsumowanie

 

Na rynku istnieją różne formy ochrony telefonu. Podstawowymi formami zabezpieczenia smartfonu przed przykrymi konsekwencjami jest: etui, szkło hartowane lub folia ochronna. Jednak najlepszą z nich stanowi etui ochronne. Zabezpiecza telefon nie tylko przed zarysowaniami, zawilgoceniem, zabrudzeniami, a nawet zmniejsza skutki upadku. Warto stosować kilka środków ochrony jednocześnie, najczęściej dedykowane etui i szkło hartowane. Niestety żadne środki ochrony czy ich kombinacja nie zabezpieczy telefonu w 100%. W przypadku droższych modeli telefonów warto zainwestować w jego ubezpieczenie, ponieważ ich naprawy i zakup części bywają bardzo kosztowne.
 


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl