wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Kabel do ładowania – wszystko co należy o nim wiedzieć

Kabel do ładowania – wszystko co należy o nim wiedzieć

Data dodania: 21-04-2021

Jednym z najważniejszych elementów dbania o bezpieczeństwo i szybkość ładowania telefonu oraz innych urządzeń jest kabel USB. W niniejszym artykule wyjaśniamy czym cechują się poszczególne standardy USB, jakie typy złącza do ładowania są obecnie wykorzystywane w smartfonach i na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego kabla do ładowania urządzenia.Kabel do ładowania - wszystko co należy o nim wiedzieć
 

Czas czytania: 10 minut
Słowa kluczowe: kabel do ładowania, kabel USB, kabel USB Typ C, kabel micro-USB, kabel lightning, standardy USB, kabel USB

 

Kabel do ładowania to wraz z ładowarką jeden z najważniejszych akcesoriów GSM każdego użytkownika smartfona lub innego urządzenia, który należy ładować. Telefony mają piękne i coraz większe wyświetlacze, a także dostarczają nam coraz więcej zaawansowanych funkcji, z których chętnie korzystamy. Nic w tym dziwnego, że bateria w telefonie coraz częściej się rozładowuje i musimy podłączać urządzenie do ładowania. Bez odpowiedniego kabla USB ładowanie smartfona za pomocą ładowarki sieciowej czy powerbanka byłoby niemożliwe. Na rynku dostępne są kable do ładowania z różnymi standardami USB, różnymi typami złącz, a także różniące się między sobą wykonaniem, długością i designem. Dowiedz się czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje kabli do telefonu i w który model warto zainwestować. W niniejszym artykule podpowiadamy czym się kierować przy wyborze najlepszego uniwersalnego kabla do ładowania i przesyłania danych oraz na co zwrócić uwagę, aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo i szybkość ładowania naszych urządzeń. 

 

Telefon iPhone podłączony do ładowania
Źródło: Pexels.com
 


Jak działa kabel USB?


Kabel USB składa się przeważnie z czterech przewodów, takich jak: uziemienie, napięcie, przewód do przesyłania danych i przewód, który jest odpowiedzialny za odbiór danych. Kable nowszych standardów takich jak USB 3.0 lub USB-C są wyposażone w odpowiednio większą ilość przewodów, natomiast zasada działania jest taka sama. Host nadaje podłączonym urządzeniom adresy i sprawdza tryb, w jakim urządzenie chce wymieniać informacje. Wyróżniamy  trzy tryby wymiany informacji między urządzeniami.

Tryb Izochroniczny to tryb, w którym dane wysyłane są w czasie rzeczywistym i w sposób ciągły (np. w kamerach internetowych, słuchawkach lub głośnikach)

Tryb przerwaniowy jest trybem, który został przewidziany do obsługi urządzeń przesyłających lub odbierających niewielkie ilości danych w regularnych odstępach czasu (np. w myszkach komputerowych i klawiaturach).

Trzecim trybem jest tryb masowy, który charakteryzuje się przesyłaniem dużych ilości danych w sposób sekwencyjnym z zachowaniem spójności danych. Tryb ten jest wykorzystywany między innymi przez drukarki i skanery.


 

Hub USB
Źródło: Pixabay.com
 


Współczesne komputery, laptopy wyposażone są przeważnie w kilka gniazd USB. Jeśli ilość gniazd USB w urządzeniu jest niewystarczająca, można skorzystać z tzw. huba. Hub USB umożliwia na rozdzielenie jednego portu na kilka gniazd, co pozwala na podpięcie nawet kilku urządzeń jednocześnie.

W taki sposób można podłączyć maksymalnie 127 urządzeń, natomiast aby efektywnie korzystać z podłączonych urządzeń należy ograniczyć ich ilość. Jest to związane z ograniczoną przepustowością, a także wymagania energetycznymi.

Limit przepustowości łącza określa maksymalną szybkość transmisji danych jaką zapewnia łącze. Przepustowość łącza dzieli się na prędkość pobierania i prędkość wysyłania danych. Suma wykorzystywanych przepustowości podpiętych urządzeń nie może przekroczyć limitu, który jest różny w zależności od  wykorzystywanego standardu USB. Przykładowo USB 3.0 posiada limit przepustowości do 10 Gb/s. W przypadku, gdy podłączone urządzenia przekroczą limit, to host odrzuci dalsze próby komunikacji z niektórymi z nich.

 

Powerbank z kablem USB
Źródło: Pexels.com

Rodzaje standardów USB

 

USB 1.0 oraz 1.1 

 

Pierwsza generacja USB 1.0 powstała w 1996 r. Kable wykorzystujące ten standard umożliwiały przesył danych z prędkością 1,5 Mb/s. Ze względu na występujące niewielkie błędy, które wpływały na jakość ich użytkowania dokonano potrzebnych modyfikacji i w 1998 roku na rynek akcesoriów GSM wprowadzono ulepszony standard USB 1.1, który dostarczał przepustowość  na poziomie 12 Mb/s.

 

USB 2.0 (Hi-Speed)

 

Kabel USB 2.0 zadebiutował w 2000 roku. Druga generacja USB została nazwana jako high speed i jak wskazuje dokumentacja umożliwiała na przesył danych na poziomie 60 Mb/s, a zapis danych w granicach od 25 do 30 Mb/s. Mimo, że jest już dość przestarzałym standardem, to do dnia dzisiejszego jest wykorzystywany przez dużą ilość urządzeń. Standard USB 2.0 można znaleźć przede wszystkim w komputerach, klawiaturach, myszkach oraz innych urządzeniach. Do przesyłu niewielkich ilości danych standard ten będzie wystarczający. Natomiast w przypadku przesyłania większych ilości danych, np. z zewnętrznych dysków lub pendrive’a, szybkość oferowana przez tę wersję USB sprawi, że kopiowanie danych będzie trwało długo.
 

USB 3.0 (SuperSpeed)


Kable USB 3.0 zostały wprowadzone na rynek w 2008 roku, rozpoczynając prawdziwą rewolucję przesyłu i odbierania danych między urządzeniami.  Standard USB 3.0 oferuje przepustowość do 5 Gb/s, umożliwiając jednoczesne przesyłanie i odbieranie danych między urządzeniami (transfer w trybie full-duplex), w dodatku przy niskim zużyciu prądu (900 mA). Tak duża przepustowość, umożliwiająca bardzo szybki przesył danych, została uzyskana dzięki wykorzystaniu 5 dodatkowych styków we wtyczce oraz 4 dodatkowych przewodów w kablu.

USB 3.0 różni się od USB 2.0 większą przepustowością, szybszą transmisją danych, a także energooszczędnością. Warto dodać, że kable USB 3.0 są w pełni kompatybilne z urządzeniami drugiej generacji, natomiast wtedy ich przepustowość obniża się do poziomu kabli USB 2.0. Po pojawieniu się USB 3.1 został przemianowany na USB 3.1 Gen 1.

 

USB 3.1 (SuperSpeed+)

 

Standard USB 3.1 (przemianowany później na USB 3.1 Gen 2.) to ulepszona w 2013 roku standardu 3.0. USB 3.1. Przepustowość w ramach tego standardu została udoskonalona do 10 Gb/s, czyli została dwukrotnie powiększona w porównaniu z poprzednią wersją. Akcesoria w tym standardzie są doskonałą alternatywą dla poprzednich generacji, ponieważ są w pełni kompatybilne z poprzednimi generacjami.

 

Telefon podłączony do ładowania
Źródło: Pixabay.com

 

Rodzaje wtyczek

 

Wraz z rozwojem USB powstały także różne rodzaje wtyczek. Pierwszymi wtyczkami były wtyczki typu A (płaskie) oraz typu B (kwadratowe). Wtyczki typu A są głównie wykorzystywane w komputerach stacjonarnych, notebookach i telewizorach, natomiast wtyczki typu B znajdują zastosowanie w urządzeniach peryferyjnych. Do urządzeń tych należą najczęściej drukarki, urządzenia wielofunkcyjne oraz skanery.
 

Złącza USB i lightning
Źródło: Pixabay.com
 

Złącza mobilne


Rozwój urządzeń mobilnych wymusił na producentach konieczność wprowadzenia wtyczek o mniejszych rozmiarach. Wprowadzono wtyczki mini USB oraz micro USB. Wtyczki te powstały w dwóch typach: typu A oraz typu B, natomiast wtyczki typu A są raczej niespotykane. Mini USB typu B jest używany  coraz rzadziej, ale można go jeszcze spotkać w aparatach cyfrowych czy kasach fiskalnych.  Micro USB  typu B jest wykorzystywany przez urządzenia mobilne takie jak smartfony oraz tablety, aczkolwiek jest wykorzystywany coraz rzadziej na rzecz nowszych wtyczek.
 

Wtyczki trzeciej generacji


Wraz z wprowadzeniem standardu USB 3.0 (USB 3.1 Gen1) zmieniono wygląd oraz strukturę złączy i przewodów. Większa liczba linii sygnałowych przeznaczonych do transmisji danych wymusiła zastosowanie większej ilości styków we wtyczkach oraz gniazdach. W trzeciej generacji USB nie zostały uwzględnione złącza mini USB. Wtyczki trzecim generacji charakteryzują się niebieskim kolorem. Natomiast wtyczki USB 3.1 posiadają kolor turkusowy lub morski.
 

USB Typ C


Nowym rodzajem wtyków i złączy jest USB Typ C. Typ ten powstał w związku z ciągłym dążeniem do miniaturyzowania sprzętu elektronicznego. Wtyczka Typu-C w porównaniu z innymi wtyczkami jest cieńsza, węższa, krótsza i co najważniejsze symetryczna, dzięki czemu daje się wetknąć w obu kierunkach i jest mniejsze ryzyko uszkodzenia gniazda USB.
 

Złącze Lightning


Nie jest to standard USB, ale warto o nim wspomnieć. Złącze lightning zostało zaprojektowane przez firmę Apple i jest wykorzystywane w projektowanych przez nią urządzeniach, np. iPhone, iPad, iPod, MacBook. Złącze to zostało zaprezentowane we wrześniu 2012 roku wraz z premierą iPhone 5 generacji. Zaletą złącza lightning jest symetryczność oraz niewielkie rozmiary. Natomiast wadami tego rozwiązania jest to, iż pasuje jedynie do urządzeń marki Apple i mimo szybkich transferów, a także wygody korzystania, nie jest uniwersalne.
 

Wtyczki mobilne wykorzystywane w telefonach
Źródło: Pexels.com
 

Czym kierować się przy zakupach? Podpowiadamy


Pierwszą ważną kwestią podczas zakupu nowego kabla są rodzaje wtyczek, które są naprawdę różne i warto zapoznać się z nimi przed zakupem. W związku z tym przed zakupem kabla, należy sprawdzić jaki typ złącza jest obsługiwany przez nasze urządzenie. W przypadku smartfonów złącza zawężają się do starszego micro-USB, USB-C. Na rynku dostępne są kable z dwoma typami końcówek, więc w przypadku, gdy nie mamy pewności, taki kabel będzie najlepszym wyborem.

W przypadku smartfonów iPhone od marki Apple potrzebny jest kabel lightning. Inne rodzaje USB nie są kompatybilne z urządzeniami tej marki.

Wtyczki są także nieodłącznym elementem w przypadku komputerów stacjonarnych i  laptopów.  Na pierwszy rzut odróżnienie wersji kabla obsługiwanego przez nasze urządzenie może być trudne. Jeżeli koniecznie potrzebujemy kabla w konkretnej wersji, to najlepiej zajrzeć do instrukcji.  Warto pamiętać, że w tym przypadku ważna jest kompatybilność wsteczna. Może okazać się, że kupno nowszego kabla okaże się lepszym wyborem, ponieważ będziemy go mogli wykorzystywać również w przyszłości. Obecnie wersja kabla USB 3.0 jest praktycznym minimum. Będzie mógł być wykorzystywany do urządzeń obsługujących starszy standard i dodatkowo będzie kompatybilny z nowszymi urządzeniami.

 

Kabel USB Typu C
Źródło: Pixabay.com


Kolejną rzeczą, na która zależy zwrócić uwagę jest jakość kabla. Najtańszy kabel  może okazać się zawodny,  a nawet może uniemożliwić korzystanie z urządzenia. Długość w przypadku kabla także ma  dość duże znaczenie. Mimo iż kable USB mogą mieć nawet 5m długości, to w praktyce może się okazać, że taka długość kabla będzie powodować zakłócenia i będzie przesyłać dane z wolniejszą prędkością. Kabel dobrej jakości, posiadający długość od 1 do 2 metrów będzie dobrym wyborem.

Wiesz już, jaka wtyczka pasuje do Twojego urządzenia? Zajrzyj do sklepu Techpolis i wybierz odpowiedni model. W asortymencie posiadamy kable Micro-USB, kable USB Typ C, a także kable Lightning w różnych wariantach. 

 


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu