wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Bateria w smartfonie - kiedy wymienić ją na nową?

Bateria w smartfonie - kiedy wymienić ją na nową?

Data dodania: 03-11-2020
Bateria jest jednym z najważniejszych komponentów każdego smartfona. Wpływa na komfort korzystania z urządzenia i na jego wydajność. Biorąc pod uwagę współczesna częstotliwość korzystania z telefonu, a także jego możliwości sprawiają, że baterię należy ładować średnio co kilkanaście godzin. Może zdarzyć się tak, że bateria w smartfonie ulegnie awarii (np. zalaniu), zużyje się lub będzie się szybko rozładowywać. Warto wiedzieć jak się przed tym uchronić, a także co zrobić, jeżeli już do tego dojdzie.


Bateria w smartfonie - kiedy wymienić ją na nową?


Czas czytania: 5 minut
Słowa kluczowe: bateria w telefonie, wymiana baterii, spuchnięta bateria, bateria litowo-jonowa, nowa bateria


Użytkownicy smartfonów decydują się na wymianę baterii najczęściej, gdy przestaje ona efektywnie pracować, coraz szybciej się rozładowuje, a wskaźnik stopnia naładowania prezentuje przekłamane wartości. We współczesnych modelach telefonów wymiana baterii na nową jest trudniejsza niż w starszych. W starszych modelach smartfonów czy telefonów wymiana baterii polegała na ściągnięciu tylnej klapki, wyjęciu starej baterii i włożeniu nowej. W nowych smartfonach wymiana baterii jest czynnością bardziej złożoną i często wiąże się z koniecznością skorzystania z usług Serwisu GSM. Kiedy trzeba wymienić baterię w smartfonie? Dlaczego warto to zrobić? Podpowiadamy.
 

Bateria w telefonie
Źródło: pixabay

 

Baterie litowo-jonowe

 

Najczęściej wykorzystywaną (montowaną) baterią we współczesnych smartfonach jest bateria litowo-jonowa. Producenci montują je, aby zapewnić użytkownikom najlepszą wydajność oraz jak najdłuższy czas pracy urządzenia. Wśród zalet akumulatorów litowo-jonowych należy wymienić: niewielkie rozmiary, dobrze opracowany stosunek energii do wagi, brak potrzeby ich formatowania, a przede wszystkim łatwość ładowania i możliwość ich doładowywania w razie potrzeby. Kluczową liczbą związaną z bateriami litowo-jonowymi są cykle ładowania. Cykl ładowania to określenie żywotności baterii, który określa stan naładowania baterii od 0 do 100%. Obecnie baterie litowo-jonowe zaczynają tracić swoją pojemność po około 300 cyklach ładowania. Oznacza to, że w przypadku codziennego ładowania urządzenia, pojemność baterii może zmniejszyć się po roku nawet o połowę, co przełoży się na czas korzystania z urządzenia.

 

Telefon podłączony do ładowania
Źródło: pixbay
 

Kiedy trzeba wymienić baterię na nową?

 

Pierwszą przyczyną, która często sugeruje wymianę baterii w urządzeniu jest szybkie rozładowywanie się baterii, a w związku z tym niski komfort korzystania z telefonu. W celu uniknięcia sytuacji braku możliwości wykonywania połączeń lub korzystania z innych funkcji telefonu konieczne jest noszenie ze sobą ładowarki lub powerbanka i częste podładowywanie baterii. 

Mocno zużyta bateria w telefonie z czasem może „spuchnąć” i naciskać na inne komponenty telefonu. Widocznym objawem napuchniętej baterii w telefonie może być odkształcona klapka baterii lub wypchnięty, odklejający się wyświetlacz. Największe problemy w przypadku napuchniętej baterii mogą się pojawić właśnie z wyświetlaczem, ponieważ w najgorszym wypadku może dojść do jego pęknięcia lub do pojawienia się problemów z działaniem panelu dotykowego.
 

alt
Źródło: pixabay


Koszt wymiany baterii

 

Koszt wymiany baterii na nową wbrew pozorom nie jest usługą bardzo kosztowną. W Serwisie GSM Telkom usługa wymiany w baterii kształtuję się w przedziale od 30 do 150 złotych. Do ceny usługi należy doliczyć także cenę nowej baterii. W asortymencie Telkom (sklepu internetowego techpolis.pl) znajdują się baterie zamienne do różnych modeli telefonów, a maksymalna cena nowej baterii do telefonu wynosi 100 złotych. Samodzielna wymiana baterii w urządzeniu nie jest zalecana, ponieważ jest to naprawa złożona i często wymaga demontażu dodatkowych komponentów. Naprawa nie obejdzie się także bez specjalnego kleju montażowego i narzędzi GSM. W związku z tym usługę wymiany baterii najlepiej zlecić odpowiedniemu serwisowi.
 

Podsumowanie

 

Zużyta bateria w telefonie jest problemem, który często dopada właścicieli smartfonów. Szacuje się, że baterię w smartfonie powinno się wymienić co 2 lata. Natomiast może zdarzyć się tak, że baterię trzeba będzie wymienić szybciej. W przypadku konieczności wymiany baterii w nowszym modelu telefonu, najlepiej powierzyć naprawę zaufanemu serwisowi GSM, który sprawnie i profesjonalnie zamontuje nową baterię. Ofertę Telkom (techpolis.pl) dotyczącą baterii do różnych modeli telefonów znajdziesz tutaj. Nowa bateria pozwoli na nowo w pełni cieszyć się z funkcjonalności urządzenia, bez obaw i konieczności częstego podładowywania baterii.

 

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl