wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Blog2 » Jak zabezpieczyć dane w Smartfonie?

Jak zabezpieczyć dane w Smartfonie?

Data dodania: 02-10-2020
Smartfony w obecnych czasach należą do podstawowych narzędzi, z których korzystamy każdego dnia. Stały się niezbędne w pracy, na uczelni, a nawet w życiu prywatnym. Pojawia się pytanie, jak ochronić dane przechowywane w naszym urządzeniu, aby zminimalizować ryzyko przechwycenia ich przez osoby niepowołane (np. hakerów, internetowych przestępców czy złodziei). Jak zatem zabezpieczyć telefon, aby przechowywane na nim dane nie okazały się łatwym łupem?


Jak zabezpieczyć dane w smartfonie?

 

Czas czytania: 10 minut
Słowa kluczowe: ochrona danych, bezpieczeństwo, cyberprzestępcy, blokada dostępu, kradzież telefonu, smartfon.

 

Urządzenia mobilne, między innymi smartfony, są nośnikiem bardzo wielu informacji na temat właściciela. Za pośrednictwem współczesnych telefonów komórkowych korzystamy z różnych aplikacji i funkcjonalności, jakie oferuje Internet. Dokonujemy zakupów oraz płatności, zarządzamy rachunkiem bankowym i oszczędnościami, przechowujemy prywatne dokumenty (np. umowy, faktury), zdjęcia, a nawet loginy i hasła do różnych kont. Coraz częściej za pośrednictwem połączeń telefonicznych zawieramy umowy, które wymagają podania wrażliwych danych personalnych. W związku z ilością danych, które przetwarzają i przechowują urządzenia mobilne, stały się one łakomym kąskiem dla cyberprzestępców oraz złodziei. Ważnym i wzbudzającym coraz większe zainteresowanie aspektem, podczas korzystania ze smartfona, stała się ochrona danych. Jak wobec tego zabezpieczyć swoje urządzenie oraz poufne informacje, aby zminimalizować ryzyko przechwycenia ich przez cyberprzestępców bądź inne osoby? W tym celu warto wykorzystać podstawowe zabezpieczenia smartfona, dzięki którym możemy ochronić zawartość swojego urządzenia, a tym samym zmniejszyć ryzyko przechwycenia danych lub ich utracenia. Zostanie to zaprezentowane w dalszej części artykułu.


 

Wylogowywanie się


Na co dzień korzystamy z wielu aplikacji i stron internetowych. Aby korzystać z ich funkcjonalności zazwyczaj wymagane jest założenie konta, które często jest identyfikowane za pomocą loginu i hasła dostępu. Wiele aplikacji i serwisów umożliwia nam także logowanie się za pomocą danych z Facebooka lub za pośrednictwem konta Google. Często z wygody i braku konieczności pamiętania wszystkich loginów oraz haseł korzystamy z funkcji autouzupełniania danych lub po prostu nie wylogowujemy się z aplikacji (lub strony). Mimo wygody, niestety ta praktyka nie jest bezpieczna. W przypadku, gdy w posiadanie telefonu wejdzie niewłaściwa osoba, może on uzyskać dostęp do wszystkich kont oraz danych. Jeśli chcemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo i ochronić swoje dane warto na bieżąco wylogowywać się ze wszystkich aplikacji i stron internetowych, z których korzystamy.
 

Zabezpieczenie danych i kont w smartfonie

Źródło: pixabay


 

Blokada ekranu


Każdy smartfon, niezależnie od systemu, w który jest wyposażony posiada funkcję blokady ekranu. Współcześnie do odblokowania telefonu można wykorzystać nowoczesne technologie takie jak czytnik linii papilarnych (odcisk palca), wykrywanie twarzy, rozpoznawanie gałki ocznej czy nawet rozpoznawanie głosu. Wśród bardziej tradycyjnych metod stosowanych do odblokowywania urządzenia można wymienić dostęp za pomocą hasła, pinu lub symbolu. Stosowanie blokady dostępu stanowi nie tylko zabezpieczenie telefonu i dostępu do jego zawartości, wpływa także na zaoszczędzanie baterii urządzenia.


 

Ustawienie blokady PIN

 

PIN to hasło składające się z samych cyfr. Kodem PIN często są zabezpieczane karty płatnicze. Za pomocą kodu PIN warto zabezpieczyć swój telefon, a nawet kartę SIM. Czasami ilość cyfr, którą można zabezpieczyć dostęp do urządzenia lub danych jest ograniczona. Jeśli nie, to im więcej cyfr zastosowanych w PINie, tym większe bezpieczeństwo. Dzieje się tak dlatego, że rośnie liczba możliwych kombinacji, które haker musiałby przetestować, aby uzyskać dostęp. Na pewno nie powinno się stosować PINów łatwych do odgadnięcia, typu: 4321, 2222, 7777, dat urodzin. Szansa na ich szybkie odgadnięcie jest bardzo prawdopodobna. Dodatkowo w ustawieniach telefonu można ustawić ilość prób wpisania poprawnego hasła, np. 3 próby. W przypadku wykorzystania wszystkich szans telefon może zostać zablokowany na określoną ilość czasu. Dopiero po upłynięciu tego czasu można ponowić kolejną próbuję.

 

Skaner twarzy


Technologia rozpoznawania twarzy to jedna z nowszych funkcji, która może służyć zabezpieczeniu dostępu do zasobów urządzenia. Dzięki skanerowi twarzy, telefon rozpoznaje twarz użytkownika, a następnie uruchamia smartfon bądź odblokowuje ekran. Z tym zabezpieczeniem warto uważać, ponieważ zdarzają się sytuacje, że technologia ta wciąż poprawnie nie chroni dostępu do danych urządzenia. Plusem tej metody jest fakt, że wystarczy ustawić ją raz, aby móc ją później wykorzystywać.
 

Zabezpieczenie telefonu iPhone
Źródło: pexels
 

Czytnik linii papilarnych


Czytnik linii papilarnych można znaleźć już w wielu modelach smartfonów, również w tych z niższej półki. Czytnik ten najczęściej jest umieszczany z tyłu urządzenia, w przycisku home lub jest zintegrowany z ekranem. Korzystając z czytnika linii papilarnych do zabezpieczenia zasobów smartfona przed niepowołanym dostępem możemy się czuć bezpiecznie. Dodatkowo jest to rozwiązanie praktyczne, ponieważ nie trzeba zapamiętywać kombinacji cyfr czy rozbudowanych haseł by dostać się do zawartości urządzenia. Wystarczy przyłożyć do czytnika palec, który został użyty podczas konfiguracji zabezpieczenia.


 

Zdalne zarządzanie/sterowanie


Może zdarzyć się tak, że zgubimy nasz telefon lub zostanie nam ukradziony. Dlatego warto zabezpieczyć się także przed taką ewentualnością. Możemy zabezpieczyć swoje urządzenie, wykorzystując do tego funkcję lokalizacji urządzenia, która jest dostępna w systemie Android, a także iOS. Korzystając ze zdalnego zarządzania urządzeniem możemy wykasować z niego wszelkie dane, zablokować dostęp do jego zawartości, wyświetlić dane właściciela telefonu na ekranie, zadzwonić do niego z z poziomu przeglądarki, a nawet zobaczyć jego lokalizację. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z takiej funkcji w przyszłości, to należy zadbać o to, by w urządzeniu była włączona lokalizacja. Zarówno w urządzeniach z systemem Android lub urządzeniach z systemem iOS opcja bądź usługa działa podobnie. W smartfonach z systemem Android można znaleźć opcję „Znajdź telefon”, natomiast firma Apple dostarcza usługę o nazwie „Znajdź mój Iphone”.


 

Backup danych

 

Większość z nas przechowuje w swoich smartfonach różnego rodzaju pliki i informacje, m.in.: zdjęcia, pliki wideo, kontakty, maile, ustawienia telefonu. Jeśli nie zrobimy kopii ważnych dla nas plików, to w przypadku awarii urządzenia po prostu je utracimy. Dlatego warto raz na jakiś czas wykonać kopię zapasową. Taką kopię zapasową można przechowywać w wirtualnym dysku (chmurze), komputerze, pendrive czy chociażby na mailu. W razie potrzeby, utworzona kopia zapasowa pozwoli przywrócić utracone ustawienia, informacje czy pliki.


 

Pobieranie danych i aplikacji ze znanych źródeł

 

Pobierając aplikacje, pliki czy załączniki, należy zwracać uwagę na źródło ich pochodzenia. Pliki, gry czy aplikacje pobrane z nieznanego źródła mogą być nośnikiem złośliwego, szkodliwego oprogramowania (min. oprogramowania szpiegującego, trojana, wirusów). W zależności od rodzaju i specyfikacji szkodliwego oprogramowania wirtualni przestępcy mogą pozyskać dostęp do danych w różnego rodzaju serwisach, bankach, przeglądać pliki, zdjęcia czy wiadomości przechowywane na telefonie, a nawet nimi zarządzać (np. usuwać, modyfikować, szyfrować). Takie samo zagrożenie nosi ze sobą wchodzenie w dziwnie wyglądające linki czy pobieranie załączników w wiadomości e-mail lub mediach społecznościowych. Aplikacje na smartfona należy pobierać ze znanych źródeł. W telefonach z systemem Android służy do tego sklep Google Play, w smartfonach Apple (iOS) służy do tego App Store. Producenci telefonów także udostępniają swoje sklepy z aplikacjami np. Samsung – Galaxy Store, Huawei – AppGallery, LG – LG App Store.
 

Przyśpieszenie telefonu z systemem Android
Źródło: pexels

 

 

Przechowywanie danych w chmurze i w dyskach zewnętrznych

 

Często na swoich urządzeniach przechowujemy zdjęcia czy inne ważne pliki. Aby uchronić się przed ich utratą powinniśmy przechowywać je na karcie pamięci, dyskach lub nośnikach zewnętrznych (dodatkowy dysk, laptop) lub w chmurze. Wykorzystując takie rozwiązanie w przypadku kradzieży smartfona, jego uszkodzeniu lub zniszczeniu, a nawet w wyniku przywrócenia telefonu do ustawień fabrycznych, nie stracimy ważnych plików.

 

Antywirus


Smartfon, tak samo jak komputer bądź laptop potrzebuje programu antywirusowego. Program antywirusowy ma za zadanie ochraniać urządzenie przed hakerami, oprogramowaniem szpiegującym, niebezpiecznymi plikami lub aplikacjami, a także przed różnymi wirusami, czyli złośliwym oprogramowaniem. Warto instalować programy antywirusowe ze znanego i sprawdzonego źródła, np. Google Play czy App Store.


 

Przed sprzedażą urządzenia

 

Jeśli zastanawiamy się nad sprzedażą urządzenia, to ważnym aspektem jest usunięcie uzbieranych na nim danych, a także plików. Jeśli zależy nam na zdjęciach, filmach czy innych plikach należy je zgrać np. na wirtualny dysk bądź komputer, a następnie przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Dzięki przywróceniu smartfona do ustawień fabrycznych wszystkie dane zostają wyczyszczone. W związku z tym nie musimy się martwić, że osoba, która kupi nasz telefon, znajdzie na nim jakieś zdjęcia, kontakty czy chociażby hasła.

 

 

Podsumowanie

 

Urządzenia mobilne, w tym przede wszystkim Smartfony są nośnikiem dużej ilości informacji o jego właścicielu, a także przechowywanych na nim plików, zdjęć czy wiadomości. Aby uniknąć przechwycenia danych z telefonu przez osoby niepowołane lub zabezpieczyć się przed ich utratą, należy korzystać z kilku dobrych praktyk. Należy do nich stosowanie blokady do zasobów telefonu np. kodem PIN, symbolem czy odciskiem palca właściciela. Ważnym aspektem jest także kontrolowanie źródła pochodzenia pliku lub wiadomości, przechowywanie ważnych zdjęć lub plików w innych miejscach niż pamięć telefonu np. na karcie pamięci, w chmurze lub dysku zewnętrznym.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl