wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Blog2 » Jak przyśpieszyć telefon z Androidem?

Jak przyśpieszyć telefon z Androidem?

Data dodania: 25-09-2020
Smartfony są narzędziem, z którego korzystamy bardzo aktywnie w ciągu dnia. Wykorzystujemy je do komunikacji, rozrywki, a nawet często są niezbędnym narzędziem w pracy. Wraz z czasem użytkowania współczesnych smartfonów ich wydajność może spaść. Przekłada się to na wolniejsze działanie telefonu, dłuższy czas ładowania aplikacji oraz wyszukiwania zapytań w wyszukiwarce, a często nawet szybszym rozładowywaniem się baterii telefonu. Spadek wydajności telefonu nie musi wiązać się z wymianą telefonu na nowy. Warto zapoznać się kilkoma poradami, których wykorzystanie może przełożyć się na przyśpieszenie działania telefonu.


Jak przyśpieszyć telefon z Androidem?

 

Czas czytania: 10 minut
Słowa kluczowe: przyśpieszenie smartfona, porady, system Android, smartfon z systemem Android, telefon komórkowy.

 

Smartfony są narzędziem, z którego korzystamy bardzo aktywnie w ciągu dnia. Wykorzystujemy je do komunikacji, rozrywki, a nawet często są niezbędnym narzędziem w pracy. Wraz z czasem użytkowania współczesnych smartfonów ich wydajność może spaść. Przekłada się to na wolniejsze działanie telefonu, dłuższy czas ładowania aplikacji oraz wyszukiwania zapytań w wyszukiwarce, a często nawet szybszym rozładowywaniem się baterii telefonu. Spadek wydajności telefonu nie musi wiązać się z wymianą telefonu na nowy. Warto zapoznać się kilkoma poradami, których wykorzystanie może przełożyć się na przyśpieszenie działania telefonu.
 

Przyśpieszenie telefonu z Androidem
Źródło: pexels
 

1. Ponowne uruchomienie Smartfona

 
Działania związane z chęcią przyśpieszenia swojego telefonu warto zacząć od najprostszej rzeczy jaką jest jego ponowne uruchomienie. Wyłączenie i ponowne włączenie telefonu może przerwać niepotrzebne procesy, które często obciążają nie tylko pamięć, a także procesor, czyli serce urządzenia. W celu ponownego uruchomienia urządzenia mobilnego, należy przytrzymać nieco dłużej przycisk blokowania telefonu. Po pojawieniu się odpowiedniego pola wyboru, należy wybrać opcję „Uruchom ponownie” (poprzez tą funkcję telefon wyłączy i włączy się samoczynnie na nowo) bądź opcję „Wyłącz” (telefon wyłączy się, ale ponowne uruchomienie będzie musiał wywołać użytkownik).
 

2. Wyłączenie obecnie nieużywanych funkcji

 

Pozostawienie włączonych funkcji takich jak Bluetooth, NFC może przekładać się w wolniejszej pracy telefonu, a nawet na szybszej utracie energii. Dlatego warto pamiętać o sprawdzaniu i wyłączaniu funkcji, z których w danym momencie nie korzystamy.
 

3. Usunięcie lub wyłączenie zbędnych aplikacji

 

Jeśli w telefonie znajdują się aplikacje, które nie są wykorzystywane, warto je usunąć bądź wyłączyć. Często instalujemy różne gry bądź aplikacje, z myślą wykorzystywania ich funkcjonalności. Większa część aplikacji po jakiś czasie nudzi się użytkownikom, zapominają o jej posiadaniu bądź po prostu nie mają czasu z niej korzystać. Oprócz aplikacji instalowanych przez użytkownika, w telefonie znajdują się także aplikacje, które są integralną częścią systemu. Z usuwaniem bądź wyłączaniem tych drugich należy uważać, ponieważ mogą się okazać niezbędne do prawidłowej pracy systemu. Część aplikacji, mimo że są nieużywane mogą działać na moc obliczeniową telefonu, ze względu na działanie w tle. Aplikacje można odinstalować korzystając z różnych sposobów. Poprzez wbudowany w ustawieniach menadżer aplikacji, aplikacje w launcherze (interfejsie), a nawet z poziomu Sklepu Play. Warto zaznaczyć, że usunięte aplikacje często można pobrać ponownie (np. ze Sklepu Play) w momencie gdy znowu okażą się potrzebne.


4. Instalowanie lżejszych wersji aplikacji

 

Facebook oraz Messenger to jedne z aplikacji, które zajmują najwięcej pamięci w Smartfonie. W Sklepie Play można znaleźć odpowiedniki tych aplikacji, które dzięki okrojonej funkcjonalności zajmują zdecydowanie mniej miejsca w pamięci telefonu. Aplikacje te można znaleźć w Sklepie Play z dopiskiem „Lite”, czyli Facebook Lite oraz Messenger Lite. Przykładowo okrojona wersja Facebooka, czyli Facebook Lite waży zaledwie 1.5 MB, w stosunku do pełnej wersji, której wielkość wynosi 65 MB. Korzystając z lżejszych wersji popularnych aplikacji zyskujemy więcej wolnej pamięci, mniejsze zużycie baterii, a co za tym idzie możliwie szybsze działanie telefonu.

 

5. Wyłączenie automatycznych aktualizacji

 

Aktualizacje w tle znacznie ograniczają wydajność telefonu i mocno wpływają na zużycie baterii. Wyłączenie funkcji automatycznego wykonywania aktualizacji nie jest skomplikowaną czynnością. Należy wejść do Sklepu Play, wejść w zakładkę ustawienia, kliknąć zakładkę „Aktualizuj aplikacje automatycznie”, a następnie wybrać opcję „Nie aktualizuj automatycznie aplikacji”. Dzięki temu aplikacje nie będą się dokonywały automatycznie, lecz w momencie wysłania takiego żądania.
 

Jak przyśpieszyć smartfon z systemem Android
Źródło: pixabay
 

6. Wyłączenie funkcji oszczędzania energii

 

W starszych modelach smartfonów tryb oszczędzania energii może utrudniać poprawne korzystanie z możliwości urządzenia. Młodsze modele nie powinny mieć z tym problemu. Warto zrezygnować z tego trybu i zaopatrzyć się w Powerbanka, by w razie potrzeby podładować baterię telefonu. Tryb oszczędzania baterii można wyłączyć w Ustawieniach. W zależności od modelu telefonu należy znaleźć zakładkę „Bateria” , „Konwersacja urządzenia” lub „Pielęgnacja urządzenia” i wyłączyć wspomniany tryb.
 

7. Zachowanie odpowiedniego zapasu wolnej pamięci

 

Smartfon do poprawnego i sprawnego działania potrzebuje wolnej pamięci. Aby móc korzystać z funkcjonalności swojego urządzenia bez problemów, należy zadbać o to, aby część pamięci pozostawała niewykorzystana. Czyli starać się nie wykorzystywać całej pamięci urządzenia plikami bądź aplikacjami.
 

8. Systematyczne usuwanie zbędnych plików lub zdjęć

 

W pamięci telefonu często można znaleźć wiele niepotrzebnych, starych plików, zdjęć lub filmów. Często pobieramy różne pliki podczas korzystania z funkcjonalności Internetu. Wśród nich mogą być różnego rodzaju dokumenty, pliki instalacyjne, gazetki reklamacyjne czy nawet e-booki. Jeśli chodzi o zdjęcia, często chcąc wykonać jak najlepsze ujęcie robimy kilka zdjęć, aby później wybrać najlepsze z nich. Warto pilnować tego, aby usuwać niepotrzebne fotografie czy obrazki z galerii, sprawdzać zawartość folderów z pobranymi plikami. Pliki bądź zdjęcia, które chcielibyśmy zachować warto przenieść na komputer bądź przesłać na wirtualny dysk (chmurę). Zyskujemy dzięki temu nie tylko wolną pamięć, ale także pewność, że w przypadku awarii lub zniszczenia urządzenia nie utracimy ich.
 

9. Usunięcie niepotrzebnych widgetów z pulpitu głównego

 
Widgety to skróty do zainstalowanych w urządzeniu aplikacji. Widgetem może być okienko wyszukiwarki, podgląd poczty elektronicznej gmail, player do zarządzania muzyką i wiele innych. Korzystanie z widgetów wiąże się z tym, iż aby mogły dziać, musi działać także aplikacja. Warto na ekranie głównym telefonu umieścić tylko te widgety, z których dość często korzystamy.
 

10. Czyszczenie pamięci podręcznej cache

 
Pamięć podręczna przechowuje pewne elementy stron i aplikacji (np. obrazy), dzięki czemu ładują się one szybciej przy następnej wizycie. Jeśli aplikacja przechowuje wiele zdjęć czy informacji, to pamięć cache może dużo zajmować. Aby wyczyścić pamięć cache należy wejść do ustawień urządzenia, wybrać zakładkę menedżera aplikacji, a następnie wyszukać aplikację, która jest często wykorzystywana (np. Facebook, Twitter, Instagram). Po otwarciu informacji na temat aplikacji, należy kliknąć przycisk „Pamięć” lub „Domyślna pamięć”, a następnie przycisk „Wyczyść pamięć cache” bądź „Wyczyść pamięć”. Warto usuwać pamięć podręczną regularnie, ponieważ dzięki temu zyskamy trochę więcej wolnej pamięci.
 
Przyśpieszenie smartfona z Androidem
Źródło: pexels

 

11. Aktualizacja systemu oraz aplikacji

 
W celu uniknięcia błędów lub spowolnienia działania urządzenia mobilnego, jakim jest smartfon, należy systematycznie aktualizować system bądź wersje pobranych aplikacji. Aktualna wersja systemu bądź aplikacji, wpływa także na samo bezpieczeństwo użytkownika, podczas korzystania z urządzenia. Wszelkie aktualizacje warto pobierać w momencie, gdy posiadamy dostęp do Wi-Fi, ze względu na sporą ilość transferu, która mogłaby zostać wykorzystana. Dostępne aktualizacje aplikacji można sprawdzić z poziomu Sklepu Play w zakładce „Moje gry i aplikacje”. Natomiast, aby zaktualizować system urządzenia, należy wejść w ustawienia telefonu, znaleźć i wybrać opcję „Aktualizuj oprogramowanie”, a następnie kliknąć „Pobierz” i „Zainstaluj”.
 

12. Przywrócenie ustawień fabrycznych

 
Jeśli powyższe punkty nie przyniosły rezultatu, została błędnie wykonana konfiguracja urządzenia bądź wprowadzone ustawienia nie działają poprawnie, warto przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych. Dzięki przywróceniu telefonu komórkowego do ustawień fabrycznych wszystkie dane zostają wyczyszczone. Zostaną usunięte wszelkie zdjęcia i pliki, aplikacje, wiadomości, a nawet zapisane w urządzeniu kontakty. W związku przed wykonaniem tej czynności należy przenieść wszelkie potrzebne pliki na kartę pamięci, komputer lub dysk w chmurze. Urządzenie zostaje przywrócone do stanu pierwotnego, a wszelkie ustawienia należy ustawić ponownie. W ten sposób pozbywamy się wszystkich powstałych błędów oraz nadmiaru danych.
 

Podsumowanie

 

Większość urządzeń ze względu przetwarzanie i przechowywanie dużej ilości danych czy aplikacji, małą ilość pamięci czy brak aktualizacji, z biegiem czasu może działać wolniej. Aby temu przeciwdziałać należy m.in.: usuwać niepotrzebne pliki, odinstalowywać niewykorzystywane aplikacje, systematycznie sprawdzać i aktualizować system oraz zainstalowane aplikacje, czyścić pamięć podręczną telefonu czy chociażby instalować lżejsze wersje aplikacji.
 


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl