wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Wymiana wyświetlacza w smartfonie. Dowiedz się jak zrobić to samodzielnie.

Wymiana wyświetlacza w smartfonie. Dowiedz się jak zrobić to samodzielnie.

Data dodania: 29-12-2020

Koszty naprawy telefonu w serwisie są za wysokie? Uszkodzony ekran można wymienić samodzielnie. Jednak trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, między innymi o zaopatrzeniu się w zestaw odpowiednich narzędzi, dzięki którym wymiana wyświetlacza w telefonie będzie prostsza w realizacji. W tym artykule przedstawiamy podstawowe informacje o tym, jak zabrać się do wymiany ekranu w smartfonie na własną rękę.Wymiana wyświetlacza w smartfonie. Dowiedz się jak zrobić to samodzielnie.

 
 
Czas czytania: 10 minut
Słowa kluczowe: wymiana wyświetlacza, poradnik, wyświetlacz lcd, wyświetlacz oled, nowy ekran, digitizer, szybka.

 
 
Smartfony są urządzeniami delikatnymi i niezwykle podatnymi na przypadkowe uszkodzenie. Skutkiem nieszczęśliwego upadku telefonu może okazać się pęknięcie szybki, uszkodzenie ekranu dotykowego (digitizera) lub rzadziej samego wyświetlacza. W przypadku porysowania szybki na przykład kluczami, także będziemy musieli pokryć koszty wymiany ekranu. Autoryzowany punkt naprawy telefonów może podliczyć usługę naprawy na taką kwotę, że naprawa może okazać się nieopłacalna. Koszt naprawy w autoryzowanym serwisie może przekroczyć nawet wartość urządzenia.
 
 Pęknięty wyświetlacz w iphone
Źródło: pixabay.
 
Jeżeli nie chcemy korzystać z usług autoryzowanego serwisu GSM lub nieautoryzowanego serwisu, to alternatywą dla oszczędnych jest zabawa w serwisanta i wymiana wyświetlacza samemu. Potrzebne części oraz narzędzia można kupić na Techpolis. W asortymencie można znaleźć zarówno digitizery, jak i same wyświetlacze. Części do popularnych modeli telefonów dostępne są od ręki. W asortymencie Techpolis dostępne są także części do telefonów, które były popularne rok, dwa, a nawet trzy lata temu. Przykładem takiego modelu telefonu jest Samsung Galaxy S7, iPhone 6 czy Huawei P10. Mimo iż modele te wypadły z pierwszego obiegu, nadal bez problemu można do nich znaleźć części zamienne.
 
Techpolis oferta wyświetlaczy
 

O czym należy pamiętać?

 
Przede wszystkim o tym, że samodzielna naprawa usterki w telefonie jest obarczona ryzykiem jego uszkodzenia. Pierwszy etap to zakup odpowiednich, dedykowanych części zamiennych oraz wyposażenie się w niezbędne narzędzia. Bez odpowiednich narzędzi rozebranie telefonu i wymiana części raczej nie będzie możliwa. Smartfon jest delikatnym urządzeniem, dlatego na każdym etapie naprawy należy być bardzo ostrożnym i precyzyjnym.
 
Naprawa wyświetlacza
Rozbieranie smartfonu wymaga przede wszystkim precyzji. Niestety, ale wymiana ekranu bez rozkręcenia całego urządzenia nie jest możliwa. Musimy bowiem odłączyć wyświetlacz i digitizer od płyty głównej. Nie wystarczy demontaż panelu frontowego.
 
Podstawowy zestaw narzędzi, którym należy dysponować podejmując się wykonania naprawy w telefonie powinien posiadać następujące elementy: precyzyjne śrubokręty, plastikowa szpatułka, pinceta, taśma dwustronna dobrej jakości do podklejania elementów. Przydatny może okazać się także pojemnik ze sprężonym powietrzem, który posłuży do czyszczenia elektroniki.
 
Narzędzia gsm do naprawy telefonu
Aby rozebrać smartfon trzeba dysponować odpowiednimi narzędziami. Niekoniecznie musi być to profesjonalny zestaw markowany, ale bez odpowiedniego kompletu śrubokrętów, pencety, plastikowej szpatułki i chwytaka trudno będzie zabrać się do pracy.
 
W przypadku niektórych smartfonów niezbędna może być także opalarka z regulacją temperatury oraz uchwyt z przyssawką, często nazywany także chwytakiem. Przystępując do demontażu, warto dokumentować poszczególne etapy np. za pomocą zdjęć, aby później cały proces powtórzyć w odwrotnym kierunku. W przypadku delikatnych urządzeń, które łatwo uszkodzić lepiej nie polegać tylko i wyłącznie na swojej pamięci, szczególnie jeśli wykonujemy daną czynność po raz pierwszy.
 
Ekran dotykowy (digitizer) w smartfonie to nie to samo co wyświetlacz LCD lub AMOLED. Digitizer odpowiada za dotyk. Zadaniem digitizera jest przechwytywanie komend dotykowych, a dodatkowo zabezpieczanie wyświetlacza, który sam w sobie nie jest elementem dotykowym. Jak sama nazwa wskazuje wyświetlacz jest częścią telefonu, która odpowiada za wyświetlanie obrazów, animacji czy widoku strony internetowej. W przypadku gdy po upadku telefon ma pęknięty ekran, nie reaguje na dotyk,  ale prawidłowo wyświetla obraz – możliwe, że wystarczy wymienić jedynie szybkę i digitizer. Z jednej strony są to dobre  informacje, ponieważ ceny dotyków i szybek są zdecydowanie niższe, niż wyświetlacze. Jednak samodzielna wymiana dotyku i szybki, bez profesjonalnego sprzętu może być bardzo trudna do zrealizowania, czasochłonna i obarczona wysokim ryzykiem uszkodzenia wyświetlacza. Trzeba powiem  umiejętnie oddzielić szklaną szybkę od dotyku i wyświetlacza (w przypadku wymiany samej szybki) lub szybkę oraz digitizer od wyświetlacza. Następnie należy oczyścić urządzenie z pozostałości kleju i przystąpić do montażu nowych części.
Digitizer Huawei Mate 10 Lite
Digitizer to zwykle ekran dotykowy z dedykowaną ramką (na zdjęciu do smartfona Huawei Mate 10 Lite), który podłączony jest do płyty głównej. Nie należy mylić go z wyświetlaczem LCD lub AMOLED.

Niestety nie ma czegoś takiego jak uniwersalny poradnik wymiany wyświetlacza w telefonie lub jego naprawy. Poszczególne modele telefonów, różnych marek, potrafią diametralnie się od siebie różnić budową. Dodatkowo niektórzy producenci wykorzystują różnego typu rozwiązania, które mają za zadanie utrudnić użytkownikowi samodzielny demontaż telefonu. Doświadczenie w tym przypadku odgrywa dużą rolę. Jeżeli ktoś kiedyś rozebrał i złożył jeden model smartfona Samsung Galaxy, to nie powinien mieć dużych problemów z nowszym modelem z tej samej serii.
 
W Internecie i serwisie YouTube można znaleźć bardzo dużą ilość wideo-poradników dedykowanych konkretnym modelom telefonów i danemu problemowi serwisowemu. Wśród poradników udostępnianych przez amatorów, można znaleźć także sporo profesjonalnych materiałów wraz z cennymi komentarzami.
 
Każdy z nich będzie cennym źródłem informacji na temat tego jak zabrać się za naprawę telefonu. Niektóre serwisy przygotowały nawet gotowe poradniki, pokazujące jak krok po kroku samodzielnie wymienić digitizer lub wyświetlacz w danym modelu smartona.
 
Wymiana ekranu w telefonie
 
Warto zwrócić uwagę także na fakt iż samodzielna naprawa telefonu, który jest objęty gwarancją, prowadzi w 99% przypadków do jej utraty. Niestety wymiana digitizera (ekranu dotykowego), jak i wyświetlacza wiąże się z koniecznością rozkręcenia urządzenia. Przy rozkręceniu telefonu zerwane zostają plomby gwarancyjne. Jeżeli zależy nam na gwarancji, to uszkodzony telefon należy dostarczyć do autoryzowanego serwisu GSM. Niestety naprawa w takim serwisie może być dość kosztowna.
 

Podsumowanie

 
Ceny usług wymiany wyświetlacza w telefonie w zależności od modelu, ceny części zamiennej i jego stanu bywają różne. W zależności od umiejętności, cierpliwości i własnych predyspozycji można podjąć się wymiany wyświetlacza samodzielnie. Należy jednak pamiętać o wyposażeniu się w odpowiednie narzędzia, które ułatwią demontaż i montaż wyświetlacza, dedykowaną część zamienną, a także w specjalny klej serwisowy T-000 do montażu LCD. Przed samodzielną wymianą wyświetlacza warto obejrzeć kilka wideo-poradników np. w serwisie YouTube i ocenić swoje możliwości. Smartfony są urządzeniami delikatnymi, jeszcze delikatniejsze bywają ich poszczególne części takie jak wyświetlacz. Podczas demontażu łatwo go uszkodzić, a przy okazji uszkodzić także inne elementy telefonu np. porysować ramkę. Jeśli po zapoznaniu się z poradnikami, zdecydujemy się na samodzielną wymianę ekranu w telefonie warto każdy krok dokumentować, np. za pomocą zdjęć.  Dzięki temu wykonując poszczególne kroki w odwrotnej kolejności nie powinniśmy się pomylić, a cały proces wymiany wyświetlacza powinien zakończyć się sukcesem. W przypadku, gdy wymiana wyświetlacza okazuje się jednak zbyt dużym wyzwaniem - Zapraszamy do skorzystania z usług serwisu GSM Telkom.

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl